top of page
chario_logo_academy_03.png

SOVRAN

sovran_01.jpg

Trójdrożna kolumna podłogowa (2 moduły)


Sovran to pierwszy trójdrożny zestaw głośnikowy, który umożliwia kontrolowanie energii akustycznej o niskich częstotliwościach z wykorzystaniem opatentowanej przez firmę Chario Loudspeakers technologii Acoustic Doublet. Technologię tę można uznać za przełomową, ponieważ pozwala ona w nowatorski sposób podejść do kwestii emisji dźwięku w mniejszych pomieszczeniach.


Naturalne drewno zmienia kształt w zależności od temperatury otoczenia i wilgotności względnej. Inaczej mówiąc, dostosowuje się do warunków klimatycznych, a napięcia powstające wewnątrz jego włókien powodują zmianę struktury makroskopowej materiału. Doskonale zdają sobie z tego sprawę doświadczeni stolarze, którzy odpowiednio dobierają techniki montażu poszczególnych elementów skomplikowanej obudowy wykonanej z litego drewna.


W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią deskę i pociąć ją w ściśle określony sposób — tak aby uniknąć powstawania odizolowanych czy niepasujących do siebie fragmentów. Następnie należy odpowiednio dobrać miejsce składowania i sposób suszenia surowego drewna. Trzecim i ostatnim etapem jest zmontowanie poszczególnych sekcji w ściśle określonej kolejności — z uwzględnieniem zdolności poszczególnych elementów do pochłaniania wilgoci. Chodzi tu o uzyskanie solidnej struktury, która nie będzie podatna na pękanie. Do cięcia i frezowania używane są maszyny CNC, ale pozostałe czynności są wykonywane tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi.

sovran_05.jpg

Ręczne wykonanie


Naturalne drewno zmienia kształt w zależności od temperatury otoczenia i wilgotności względnej. Inaczej mówiąc, dostosowuje się do warunków klimatycznych.


Naturalne drewno zmienia kształt w zależności od temperatury otoczenia i wilgotności względnej. Inaczej mówiąc, dostosowuje się do warunków klimatycznych, a napięcia powstające wewnątrz jego włókien powodują zmianę struktury makroskopowej materiału.


Doskonale zdają sobie z tego sprawę doświadczeni stolarze, którzy odpowiednio dobierają techniki montażu poszczególnych elementów skomplikowanej obudowy wykonanej z litego drewna. W pierwszej kolejności należy wybrać odpowiednią deskę i pociąć ją w ściśle określony sposób — tak aby uniknąć powstawania odizolowanych czy niepasujących do siebie fragmentów. Następnie należy odpowiednio dobrać miejsce składowania i sposób suszenia surowego drewna.


Trzecim i ostatnim etapem jest zmontowanie poszczególnych sekcji w ściśle określonej kolejności — z uwzględnieniem zdolności poszczególnych elementów do pochłaniania wilgoci. Chodzi tu o uzyskanie solidnej struktury, która nie będzie podatna na pękanie. Do cięcia i frezowania używane są maszyny CNC, ale pozostałe czynności są wykonywane tradycyjnymi metodami rzemieślniczymi.

sovran_02.jpg

Technologia Acoustic Doublet


Autorska technologia Acoustic Doublet — stworzona specjalnie z myślą o projekcie Academy Sovran — pozwala wykorzystać interakcję głośników z akustyką pomieszczenia do generowania zjawisk falowych dostarczających słuchaczom informacji przestrzennych nawet w przypadku mniejszych zestawów podłogowych.


Informacje te są związane z wielkością źródła dźwięku i długością emitowanej przez nie fali, dlatego trudno jest je odtworzyć w przypadku głośników podstawkowych. Wynika to z konieczności zachowania co najmniej metra odległości między źródłami dźwięku.


Między innymi z tego powodu w modelu Sovran przyjęto odwrócony układ głośników (niskotonowego i wysokotonowego), który pozwala umieścić przetwornik niskotonowy jak najdalej od subniskotonowego, a zarazem uzyskać optymalny kąt odchylenia umożliwiający kontrolowanie ilości energii emitowanej w rejonie drugiej częstotliwości podziału zwrotnicy.

sovran_03.jpg
sovran_04.jpg

Dane techniczne

Wspomaganie reprodukcji niskich częstotliwości

Układ NRS i tunel rezonansowy (Exponential Hourglass)

Geometria tunelu

Dwuwymiarowy profil o przekroju klepsydry (Hyper-Exponential Hourglass)

Konfiguracja

Trójdrożna kolumna podłogowa z odwróconym układem głośników

Przetworniki

1 głośnik wysokotonowy o średnicy 32 mm z kopułką Silversoft™ i magnesem NdFeB

1 głośnik niskotonowy o średnicy 170 mm z membraną z pianki Rohacell® typu Full-Apex™ i układem magnesów NdFeB w konfiguracji pierścieniowej Poly-Ring

2 głośniki subniskotonowe o średnicy 200 mm z membraną z włókien naturalnych i układem magnesów NdFeB w konfiguracji pierścieniowej Poly-Ring

Skuteczność

90 dB (2,83 Vrms / 1 m), szum różowy bez korelacji kanałów L/P w pomieszczeniu odsłuchowym zgodnym z normą ITU-R BS 1116-1

Dolna częstotliwość graniczna

35 Hz przy -3 dB (C4 WETS)

Zwrotnica układu Acoustic Doublet

100 Hz

Zwrotnica sekcji średnio-/wysokotonowej

1180 Hz, filtr Linkwitza-Rileya 4. rzędu (Δf = 45°)

Impedancja znamionowa

Moduł impedancji 4 Ω (min. 3,0), argument ±36°

 

Obudowa i wymiary

Obudowa

Wykonana z litego drewna orzechowego i płyty HDF. Konstrukcja składa się z dwóch modułów: moduł dolny zawiera dwa głośniki subniskotonowe, a moduł górny — jeden głośnik niskotonowy i jeden głośnik wysokotonowy. Moduły są rozdzielone czterema specjalnie zaprojektowanymi, elastomerowymi elementami dystansowymi, które tłumią przenoszenie drgań poprzez rozpraszanie energii mechanicznej.

Wymiary i masa

1220 × 240 × 440 mm (wys. × szer. × dł.), 47 kg

 

Warunki akustyczne i wzmacniacz

Ustawienie kolumn

Skierowane do środka, prosto na słuchacza

Odległość odsłuchu

Optymalna odległość od słuchacza > 3,0 m

Układ pomieszczenia odsłuchowego

Zalecane ułożenie dywanu lub wykładziny przed kolumnami

Odległość od ścian bocznych i tylnej

Co najmniej 1 m (od przedniej ścianki kolumny)

Sugerowany wzmacniacz

Konfiguracja standardowa: maksymalna moc ciągła 180 W przy 4 Ω

Konfiguracja bi-amping: maksymalna moc ciągła 120 W przy 4 Ω

sovran_06.jpg

Wszystkie modele z serii

chario_logo_academy_03.png

Jesteś zainteresowany kolumnami Chario?

Sprawdź gdzie zlokalizowane są autoryzowane punkty sprzedaży i umów się na odsłuch.

chario_001.jpg
bottom of page