CIELO
Trójdrożna kolumna podłogowa
Cielo to kolumna głośnikowa, która samą swoją obecnością stwarza wrażenie ogromnej mocy. Jej piękno tkwi nie tylko w eleganckich płytach bocznych z litego drewna, ale także w niezwykłej jakości dźwięku, jaką potrafi osiągnąć.
Pełne i przejrzyste odwzorowanie złożonej struktury utworów muzycznych w warstwie niskich częstotliwości wprowadza ludzkie zmysły w stan wyciszenia i relaksu. Odpowiednio zaprojektowane kolumny pozwalają uzyskać pełny wgląd w treść nagrania, a jednocześnie uniknąć zmęczenia nawet podczas długotrwałych odsłuchów.
Scena dźwiękowa imponuje rozmachem i głębią, a wierne i precyzyjne odwzorowanie nawet najdrobniejszych szczegółów nagrania stwarza iluzję uczestniczenia w zarejestrowanym koncercie.
Najważniejsze elementy
Aby uzyskać pełny i neutralny dźwięk, zastosowaliśmy głośnik wysokotonowy T38, który zapewnia optymalną jakość odtwarzania bez jakichkolwiek podbarwień, a także głośnik niskotonowy o średnicy 165 mm na tylnej ściance obudowy. Nasza konstrukcja znakomicie sprawdza się nawet w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych, które nie zostały zaadaptowane akustycznie lub w których adaptacja ma jedynie charakter minimalny. Dzięki solidnej, a zarazem eleganckiej budowie zestaw głośnikowy Cielo idealnie wpasowuje się w stylistykę każdego pomieszczenia. Jego brzmienie jest bogate w szczegóły i imponuje rozciągnięciem w niskich rejestrach oraz dużą dynamiką.
Podobnie jak pozostałe projekty firmy Chario, model Cielo jest owocem szeroko zakrojonych prac badawczych. Podstawową dziedziną badań jest oczywiście elektroakustyka, dzięki której możemy odpowiednio dobierać elementy pod kątem ich rzeczywistego działania oraz zachowania najważniejszych parametrów elektroakustycznych. Kolejną ważną dziedziną jest psychoakustyka, która pozwala zrozumieć, jak ludzki mózg i zmysły (słuch, wzrok itd.) postrzegają i dekodują poszczególne aspekty odtwarzanego dźwięku.
Analiza środowiska akustycznego pozwala nam zrozumieć, na ile warunki otoczenia mogą zmieniać charakter odtwarzanego dźwięku oraz w jaki sposób energia jest przekazywana do pomieszczenia odsłuchowego i dociera do słuchacza.
Dzięki umiejętnemu połączeniu wyników badań w tych dziedzinach udało się uzyskać brzmienie o charakterze dopasowanym do specyfiki najważniejszego elementu toru akustycznego: ludzkiego ucha.
Produkcja we Włoszech
Wszystkie materiały, elementy wykończeniowe i zwrotnice są produkowane w naszych zakładach we Włoszech, a obudowy powstają w naszej własnej stolarni. Cały proces jest realizowany ręcznie. Obudowy poszczególnych modeli są integralnym elementem odpowiednich projektów akustycznych
Dane techniczne
Wspomaganie reprodukcji niskich częstotliwości
Układ NRS i tunel rezonansowy
Konfiguracja
Trójdrożna kolumna podłogowa z odwróconym układem głośników
Przetworniki
1 głośnik wysokotonowy o średnicy 38 mm z falowodem (T38 Wave Guide)
1 głośnik średniotonowy o średnicy 165 mm z membraną z pianki Rohacell® i układem magnesów NdFeB
2 głośniki niskotonowe o średnicy 165 mm z membraną z pianki Rohacell® i układem magnesów NdFeB
Skuteczność
92 dB (2,83 Vrms / 1 m), szum różowy bez korelacji kanałów L/P w pomieszczeniu odsłuchowym zgodnym z normą ITU-R BS 1116-1
Dolna częstotliwość graniczna
40 Hz przy -3 dB (C4 WETS)
Częstotliwość podziału zwrotnicy
200–1235 Hz (filtr 4. rzędu)
Impedancja znamionowa
Moduł impedancji 4 Ω (min. 3,6 Ω), argument ±36°
Obudowa i wymiary
Obudowa
Wykonana z litego drewna orzechowego i płyty HDF
Wymiary i masa
1610 × 400 × 580 mm (wys. × szer. × dł.), 100 kg
Warunki akustyczne i wzmacniacz
Ustawienie kolumn
Skierowane do środka, prosto na słuchacza
Zalecane położenie ucha słuchacza
Na wysokości głośnika średniotonowego
Odległość odsłuchu
Optymalna odległość od słuchacza > 3,5 m
Układ pomieszczenia odsłuchowego
Zalecane ułożenie dywanu lub wykładziny przed kolumnami
Odległość od ścian bocznych i tylnej
Co najmniej 1 m (od przedniej ścianki kolumny)
Sugerowany wzmacniacz
Maksymalna moc ciągła 180 W przy 4 Ω